Buss låg för nära – förare döms för hämnden

Bilisten ville hämnas på busschaffören som låg tätt bakom och blinkade med helljuset. Han svarade på ett livsfarligt sätt som fick situationen att eskalera rejält. Nu har händelsen slutat i domstol.

Det började under en vinterdag tidigare i år. En man i 75-årsåldern körde på en väg i Örebro där hastighetsgränsen var 70 km/h och strax skulle höjas till 100. Enligt mannen själv följde han hastighetsbegränsningen. Bakom honom låg samtidigt en buss mycket nära, han uppskattade avståndet till omkring fyra meter. Sedan började busschauffören blinka med helljuset och fortsatte enligt mannen i omkring 30 sekunder. Det var då bilisten reagerade.

Han bromsade kraftigt och stannade bilen mitt i vänster körfält. Bussen bakom tvingades bromsa hårt för att undvika en kollision. Mannen klev sedan ur bilen och gick fram för att konfrontera chauffören. Själv hävdade han att han trodde att helljusblinkningarna betydde att något var fel på bilen och därför ska han ha stannat för att ta reda på vad som hade hänt. Men förklaringen väckte frågor i tingsrätten, rapporterar Nerikes Allehanda.

Efter samtalet med busschauffören körde mannen nämligen vidare utan att kontrollera bilen, trots att ett misstänkt fel enligt honom var orsaken till stoppet. Örebro tingsrätt beskriver hans agerande som ”ett märkligt val”. Busschauffören gav samtidigt en helt annan version av det som ledde fram till dramatiken. Enligt honom hade bilen framför kört långsamt och bytt körfält flera gånger utan att använda blinkers. När hastighetsgränsen var 100 km/h ska bilen enligt chauffören ha legat i omkring 60 km/h. Det var därför han började blinka med helljuset.

En passagerare på bussen backade upp förarens historia, berättade att bilen körde så långsamt att han först trodde att de hade hamnat bakom en A-traktor. Sedan kom tvärstoppet. Passageraren beskrev hur bussen tvingades göra en tydlig ”panikbromsning” när bilen framför plötsligt stannade. Mannen döms nu för att ha hindrat trafiken. Straffet blir 2 800 kronor i böter. Dessutom ska han betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt