En totalt kraschad bil. Ingen krockkudde för föraren. Ändå lyckades han lämna platsen – och är fortfarande spårlöst försvunnen. Bilderna får nu hela världen att häpna.
Bilen körde rakt in i ett träd och sedan av vägen – kraschen var våldsam. Den lilla tvådörrarskupén låg i spillror. Chassit hade delats på mitten, taket slets av som papper och metallskrotet låg utspritt över vägen. Men det mest oklara var att det inte fanns några spår av föraren kvar. Föraren måste alltså ha lyckats lämna platsen.
Räddningstjänsten i Kalifornien försöker förstå hur händelsen kan ha gått till. En krasch som delade bilen på mitten borde rimligtvis ha gjort överlevnad omöjlig, men ändå fanns inga tecken på föraren bland Hondans manglade rester.
– Föraren flydde platsen, och vi kan inte förstå hur någon kunde gå från den här olyckan, skrev brandkåren på sociala medier, enligt Carscoops.

Bild: Calaveras Consolidated Fire (Brandkåren i Kalifornien).
Bilen var en 1997 års Honda Civic coupé. Bilder från räddningstjänsten visar att bilen var i mycket dåligt skick. Golvet delades på mitten och taket slets bort. Det var nästan bara detaljer som ventilationskontroller och bakre kvartfönster som kunde avslöja vilken bil som hade kraschat.
Bilderna visar också att föraren tidigare gjort några mindre modifieringar, som ett induktionskit med konformat luftfilter och en tre-ekrad ratt. Den modifierade ratten gjorde att förarens krockkudde saknades, även om passagerarkudden utlöstes – vilket gör det ännu mer förvånande att föraren inte hittades i bilen.
Det går inte att utesluta att föraren kört i mycket höga hastigheter, och teorierna om vad som hänt honom varierar. Vissa spekulerar vilt på sociala medier, till exempel att djur kan ha dragit bort kroppen. En kvinna påstår att hon såg en man lämna olycksplatsen – men det är inte bekräftat. Polisen har ännu inte kunnat hitta honom, varken i området eller på sjukhus.


LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.