Ett av BMW:s mest framträdande tekniksystem fungerar inte längre fullt ut för svenska användare. Nu rasar äen gare som köpt en ny BMW i tron om att systemet ska fungera som tidigare.
– Jag har en modern och dyr bil som inte går att kommunicera med på svenska, skriver en frustrerad läsare till Carup.
Det handlar om den så kallade röststyrningen i BMW:s Personal Assistant, som helt saknar stöd för svenska språket i den nya versionen av infotainmentsystemet iDrive9. Läsaren som valt att vara anonym har nyligen tagit emot en BMW X3 30e xDrive som tjänstebil. En påkostad och nyproducerad bil som kostar från 727 000 kronor. Bilen är byggd i april 2025 med det senaste teknikpaketet. Men glädjen blev kortvarig.
– I AI-tidsåldern så händer följande: med det nya systemet i bilen som kallas för iDrive9 så funkar inte svenska språket med Personal Assistant-funktionen. Man måste byta till engelska eller andra språk, gör man det, så ändras språket helt i bilen. Menyer och allt visas i det nya språket, skriver läsaren.
I det tidigare systemet iDrive 8.5 fungerade röststyrningen på svenska. Nu måste alltså hela bilen ställas om till exempelvis engelska om man vill använda röststyrda funktioner. Det påverkar allt från menyer till navigation och adressinmatning.
– Vi förstår sällan varandra. Å, ä och ö funkar inte. Navigationen fungerar nästan aldrig, berättar han.
I en mejlkonversation med BMW:s kundsupport får han till slut en bekräftelse. Svenska fungerar inte längre som röststyrning i bilar med iDrive9.
– Tyvärr kan vi inte göra mer från vår sida eftersom systemet fungerar enligt de specifikationer som gäller för den modell och marknad din bil är avsedd för, skriver BMW-representanten.

Läsaren själv menar att informationen om begränsningen är mycket bristfällig. Både på BMW:s hemsida och hos återförsäljaren Bilia.
– Då jag ser att BMW Sverige och deras återförsäljare Bilia inte riktigt bryr sig om problemet vill jag försöka att varna andra konsumenter som är intresserade att skaffa sig ovannämnd bil.
Han säger att han uttryckligen frågade om röststyrning på svenska innan köp, men fick inget besked om att det skulle saknas.
– Jag kunde inte läsa nånstans att svenska inte skulle funka. När jag gick med säljaren på plats genom bilen så var han också förvånad och visste inte om det.
Enligt honom påverkar problemet flera nya modeller. Troligtvis X1, X2 och X3 – som alla utrustats med just iDrive9. Men informationen hos BMW är mycket knapphändig, och det är svårt att veta säkert vilka modeller som är drabbade. Att äldre modeller med iDrive 8.5 har stöd för svenska gör det hela ännu märkligare.
– Det känns helt ologiskt. Istället för att ta ett steg framåt blir det tvärtom. Volvo har en fantastisk lösning där Google Assistant fungerar klockrent på svenska – men BMW klarar inte det.

I det finstilta på BMW:s webbplats finns visserligen en asterisk med text om att svenska inte stöds. Men det är långt ifrån tydligt och lätt att missa innan man skriver under köpeavtalet. För den här bilägaren är det framför allt en fråga om bristande transparens.
– Det är egentligen ett lyxproblem, men för mig handlar det mer om att man inte informerar tillräckligt konsumenterna om det. Jag gick utifrån att det skulle funka. Varför släpps bilarna i Sverige överhuvudtaget om man inte har löst problemet?
På BMW:s hemsida ges flera exempel på svenska röstkommandon, vilket lätt kan få köpare att tro att systemet fungerar på svenska. Men i det finstilta framgår inte att nyare modeller med iDrive9 helt saknar stöd för svenska språket.
– Tycker att svenska konsumenterna borde bli upplysta om det. De flesta, även BMW:s återförsäljare, går utifrån att svenska språket finns som röststyrning – för det funkade ju i iDrive8.5, avslutar han.
Carup har sökt BMW Sverige, men de har inte återkommit med svar på våra frågor.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.