Biltemas nya jättevaruhus öde

Bygget av Biltemas nya varuhus gick i rekordfart. Nu står den nästan 8 000 kvadratmeter jättebutiken öde. Ännu vet ingen när det ska öppna.

Biltemas nya jättevaruhus i Värmland är färdigbyggt. Byggnaden är slutbesiktigad och godkänd. Parkeringsytorna är klara och lokalerna står redo att fyllas med varor. Slutbesiktningen blev godkänd. Men trots att allt är klart står den stora butiken fortfarande tom.
– Vi blev klara på dagen som vi har tänkt oss, så det har verkligen gått som det ska, säger platschefen Anders Kylander som jobbar för entreprenören Sven Johansson Bygg AB, till Säffle-Tidningen.

Den nya anläggningen ligger vid Europavägen E45, vid Guttane köpcentrum i Säffle i Värmland och omfattar runt 7 800 kvadratmeter. Bygget startade för ungefär ett år sedan och på kort tid har ett helt nytt varuhus vuxit fram där det tidigare låg skog. När företaget tog över platsen i början av 2025 bestod området i stort sett bara av en avverkad skogsplätt.

Här ska Biltemas varuhus i Säffle öppna våren 2026. Exakt datum är oklart.

Kort därefter började arbetet med att förbereda marken och resa byggnaden. Under byggtiden har mellan 250 och 300 personer arbetat på projektet vid olika tillfällen. Själva stommen började resas under sommaren 2025 och därefter tog arbetet snabbt fart. Åtta månader senare stod byggnaden klar för slutbesiktning.

Rekryteringen till varuhuset har också redan dragit igång. I går gick ansökningstiden ut för jobbet som varuhuschef. Omkring 30 deltidsanställda har sökts till butiken och flera nyckelroller ska tillsättas, bland annat varuhuschef, logistikansvarig och ansvariga för kundservice och café. Planerna på ett Biltema i Säffle presenterades redan 2021. Vägen fram till byggstart blev dock längre än väntat efter diskussioner om bland annat trafiklösningar och planfrågor.

Biltema expanderar i hela Sverige och nyligen gjorde kedjans nordenchef uppmärksammade besök runt om i landet i företagets 250-miljoner kronors privatjet.

När bygglovet till slut godkändes under hösten 2024 kunde projektet starta på allvar. Biltema satsar samtidigt stort på sina omkring 160 varuhus runt om i landet. Nyligen gjorde kedjans nordenchef Adelina Voci en uppmärksammad turné mellan flera svenska butiker – i företagets egen privatjet värd omkring 250 miljoner kronor. Besöken gjordes bland annat i Luleå, Umeå och Sundsvall.

Men i värmländska Säffle återstår fortfarande den sista pusselbiten innan kunderna kan börja handla. Trots att byggnaden nu är färdig och godkänd har något öppningsdatum ännu inte presenterats. Enligt Biltema kommer beskedet snart. Tills dess står det nya varuhuset redo, ett nästan 8 000 kvadratmeter stort Biltema som väntar på att slå upp dörrarna.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt