Bilstaden Stuttgart är bankrutt

Pengarna är slut. Bilstaden Stuttgart har enorma ekonomiska problem.
Stadens beräknade fria likviditet kommer att vara under noll i slutet av 2025. 

För många är Stuttgart känt som “Stadt der Autos”, vilket betyder bilarnas stad på svenska. Att den tyska staden fått det smeknamnet är ingen slump. Det var nämligen i Stuttgart bilen uppfanns av Gottlieb Daimler och Carl Benz under 1880-talet. Stuttgart är dessutom och har länge varit hemorten för de tyska jättarna Mercedes och Porsche som båda har sitt huvudkontor i staden. Nu befinner sig staden däremot i en enorm ekonomisk kris, som till stor del uppstått på grund av en sämre tid för de stora biljättarna i staden. 

Både Mercedes och Porsche har länge hjälpt Stuttgart ekonomiskt genom försäljningen av sina bilar. Tillsammans har de alltid gett Stuttgart en trygg grund, men den senaste tiden har tillverkarna tagit stor skada av krisen i bilbranschen och nu har denna kris även fått tragiska konsekvenser för Stuttgarts ekonomi. Pengarna är i stort sett helt slut. 

Mercedes har ett museum i Stuttgart.

Just nu är Stuttgarts betalningsförmåga uttömd och staden måste genomföra drastiska nedskärningar. Det kommer att införas ett anställningsstopp för icke-nödvändiga tjänster fram till september 2026 och just nu kan endast underhåll av vägar och broar finansieras. Alla nya byggprojekt tvingas skjutas upp.

De styrande i Stuttgart planerar att införa en skatt för övernattningar i staden. Även hundskatten och fritidshusskatten kommer att höjas. Handelsskattesatsen kan också höjas, men det är inte helt bestämt än. Exakt hur staden Stuttgart ska lösa sina ekonomiska problem återstår att se, förhandlingarna om åtstramningsprogrammet kommer att fortsätta under veckan. Tyska Bild rapporterar att Stuttgart planerar att ta upp totalt 2,4 miljarder euro i lån fram till 2030 för att finansiera nödvändiga investeringar.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt