Åtalas för ett dörruppslag – kan få dubbel smäll

20-årig kvinna smet efter dörruppslag. Händelsen fångades på film och nu åtalas hon i tingsrätten.
– Om det finns vittnen kan man utreda sådana här fall, säger trafikpolisen David Askeröd.

Dörruppslag sker hela tiden. Många gånger smiter den skyldiga. Och polisen får in mängder med anmälningar.
– Det här kommer in dagligdags. Många är mindre och går inte att utreda. Men de allvarligare blir också fler, det har vi märkt och där går det att utreda och ibland hitta en ansvarig, säger David Askeröd.

Nu har en händelse fångats på film. Det var på Gotland i höstas som det hände. En 20-årig kvinna skulle hoppa in i sin bil. Då råkade hon slå upp bildörren i en annan. Sedan åkte hon från platsen utan att meddela ägaren till den andra bilen.

Varje år rapporteras minst 60 000 smitningar vid parkeringsskador. Foto: Arkivbild.

Händelsen fångades på en övervakningskamera. Nu har hon åtalats för brott mot trafikförordningen. Enligt P4 Gotland har kvinnan varken erkänt eller förnekat brottet i förhör med polisen.
– Det är blandad utgång med de ärendena. Ibland kan det finnas vittnen som har sett både bil och förare. Kan man prata med dem så finns det gott hopp om att klura ut vem som är skyldig.

Det är inte ofta som en smitare kan straffas för sitt brott. Den 20-åriga kvinnan har brutit mot dubbla lagar och kan få en dubbel smäll i rätten. För det första har hon oaktsamt öppnat sin bildörr.
– Antingen kan det vara ett brott mot trafikförordningen. Då är det böter på 1200 kronor. I så fall handlar det om oaktsamhet. Kanske har man en misstanke att bilarna stött i varandra, men man tittar inte efter så noga.

Sedan har hon också smitit från platsen. Enligt lag ska man ge sig tillkänna om man råkar skada en annans bil. I sådana fall kan det istället bli en fråga om dagsböter istället för penningböter enligt trafikförordningen.
– Om man då försvinner iväg utan att säga något är det ett brott mot trafikbrottslagen. Det innebär dagsböter eller fängelse.

Varje år sker det minst 60 000 smitningar efter parkeringsskador. Trafikskadeföreningen betalar ut nästan 300 miljoner årligen till drabbade bilägare. Men för att det ska bli en smitning så krävs det att bilen har fått en skada.
– Har det inte blivit en skada så är det inte en smitning. Det måste bli en skada för att det ska vara ett brott, avslutar David Askeröd.

LÄS MER

Dela med dig av Carup

Senaste nytt