Groteska omgörningen av Ferraris super-SUV

Tyska bilbyggarna Mansory tyckte inte Ferrari Purosangue stack ut tillräckligt. Nu visar de upp en som renoverats totalt både utvändigt och invändigt. Till det bättre eller sämre? Det avgör du.

Vi skrev nyligen om Mansorys brutala version av Porsche 911 Turbo S Cabriolet – ett bygge som väckte både fascination och förfäran. Nu är den tyska lyxbilsfirman tillbaka med ännu ett omstritt projekt. Den här gången har de gett sig på Ferraris första SUV – Purosangue – och resultatet är både extremt och svårsmält. Där Ferrari hållit tillbaka, har Mansory tryckt gasen i botten, både bokstavligt och bildligt.

Bygget kallas Pugnator och är fullständigt överladdat med smidd kolfiber. Stötfångare, huv, skärmar, trösklar och bakparti har byggts om med ett aggressivt formspråk som inte lämnar något åt fantasin. Det mattsvarta karossarbetet är fullt av vingar, fenor, luftintag och detaljarbete som gör att bilen sticker ut – på gott och ont.

Motorhuven är ny och full av ventiler och rillor, och det beror inte bara på utseendet. Mansory har gått in i motorrummet och trimmat den 6,5-liter stora V12:an som i original ger 725 hästkrafter. Med nya programvaror, optimerad lufttillförsel och ett specialbyggt avgassystem har effekten höjts till 745 hästkrafter och 730 newtonmeter i vridmoment. Inga dramatiska siffror på pappret egentligen, men med en bil som redan är extrem från fabrik räcker det för att väcka ännu mer uppmärksamhet.

Hjulen är 22 tum fram och 23 tum bak, med svartlackerade fälgar och gula detaljer. Skärmbreddarna har fördubblats – Mansory har helt enkelt satt nya ovanpå de befintliga. Även sidorna har fått kolfiberpaneler, och precis som vanligt när Mansory är inblandade är inget gjort med försiktighet.

Baktill har bilen fått fyra avgasutblås staplade i två våningar, likt äldre Ferrari California, samt en rejäl takvinge med gula sidplattor. Diffusorn är enorm och helt i smidd kolfiber. Det ser ut som om någon blandat Le Mans med datorspel och släppt lös resultatet i verkligheten. Insidan är mer nedtonad men fortfarande långt från original. Svart Alcantara med gul söm täcker säten, dörrar och instrumentpanel. Gula säkerhetsbälten och ett stjärnformat takljus i Rolls-Royce-stil avslutar helheten.

Vad en Pugnator kostar säger Mansory inte. Men med tanke på utgångspriset för en vanlig Purosangue och mängden specialjobb handlar det om många miljoner – både i kronor och i intryck. För den som gillar när bilar syns – och hörs – är Pugnator rena drömmen. För alla andra? Kanske mer som en mardröm på fyra hjul.

LÄS MER: