En amerikansk trucker chockas när han får provköra en Scania i snö. Bruce Wilson reste hela vägen från USA till norra Sverige för att få testa den svenska lastbilen i snön.
– Att ha fått sätta sig bakom ratten i denna Scania är en upplevelse jag aldrig kommer att glömma, säger Wilson.
I USA har amerikanen Bruce Wilson gjort stor succé med en Scania R770. Han importerade den från Europa förra året och lastbilen är specialbyggd efter en USA-specifikation eftersom USA:s regler för lastbilar, som handlar om utsläpp, säkerhetskrav och storleks- och viktgränser, skiljer sig från de i Europa. Nu har Bruce Wilson rest över Atlanten själv för att testa hur det känns att köra en Scania på snöiga vägar i norra Sverige.
Bruce Wilson får provköra en röd Scania R770 S från 2023. Lastbilen har fått stora modifikationer i interiören av sin ägare och den amerikanska truckern chockas genast av hur mycket plats och utrymme som finns i lastbilens hytt.
– Det är mycket att ta in. Jag måste få höra hur det här galna ljudsystemet låter när vi kör, säger Wilson.
När den amerikanska truckern sedan ger sig ut på vägen med den svenska lastbilen, imponeras han genast.
– Wow, det här känns så coolt, säger Wilson.
Det är inte första gången Bruce Wilson kör på liknande vägunderlag, då han tidigare har kört i Finland på vintern. Men han chockas av hur enkel lastbilen är att styra.
– Den är smidigare att köra än skåpbilen vi kom hit med. Det är bara att sätta sig bekvämt och ta det lugnt, säger han.
När Bruce Wilson testar Scanian har den även en släpvagn påkopplad. Han har svårt att ta in hur lätt den följer med varje gång han svänger.
– Min släpvagn hemma hade legat i diket om jag gjorde en liknande sväng, säger han.
Bruce Wilson kör sedan Scanian över gränsen till Finland, där han tankar lastbilen. På vägen hem berömmer han lastbilen igen.
– Ingen kommer någonsin förstå hur sköna de här lastbilarna faktiskt är innan du själv sätter dig bakom ratten i en, avslutar Bruce.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.