Polisens böteslavin: 245 bilar togs för samma sak

Total misär under Classic Car Week. Böteslavin och grova brott.
– Classic Car Week lämnar efter sig ett stort antal brottsoffer, skriver polisen i en debattartikel i Siljan News.

Det är Anna Gyll, tillförordnad lokalpolisområdeschef Mora Zandra Runo och polisområdeschef Dalarna som ryter ifrån efter Classic Car Week. Den årliga bilfesten är över och Rättvik vaknar upp i spillrorna efter en vecka med fylla, misshandel och våldtäkter.

– Vi vill inte skjutsa fler våldtagna unga kvinnor till sjukhus. Vi vill inte se fler sönderslagna människor. Vi vill inte behöva hjälpa fler kraftigt påverkade 12-åringar och vi vill inte se mer ångest i unga människors ögon. Vi vill heller inte vara en del av att normalisera det beteende och de konsekvenser som veckan innebär, skriver de båda polischeferna i Siljan News.

Polisen är inte nöjda med utfallet under Classic Car Week och vill ha bättre ordning. Foto: Polisen

Kräver förändring
Nu kräver man förändring. Nästa år måste den årliga tillställningen rycka upp sig. Man behöver hitta en lösning på fylla, misshandel och våldtäkter. 
– Den fylls av dagar med fina bilar och motorintresserade som deltar i trevliga evenemang. Men veckan har också en väldigt mörk baksida. När skymningen faller över centrala platser i Rättvik förändras miljön till direkt destruktiv karaktär. Medelåldern är låg, narkotika brukas och alkoholkonsumtionen synnerligen hög, trafiksäkerheten är låg och våldsbenägenheten hög, skriver polischeferna.

Den här bilden delas av människorna i Rättvik. Den lilla kommunen vid Siljan lider av bilveckan. 
– Förr i tiden var det väldigt trevligt och familjärt. Nu är det bara fylla och rent elände, säger Maria från Rättvik till Carup. 

Polisen använde buller-lagen
I år fokuserade polisen på buller. I trafikförordningen finns en paragraf som säger att man inte får störa boende genom att spela hög musik eller på annat sätt väsnas med bilen. Polisen bötfällde 245 stycken för detta. 
– Det är ett verktyg man kan använda vid motorevenemang, säger trafikpolisen Petter Magnusson i Bergslagen.

På polishuset i Rättvik och Mora summerar man årets tillställning. De har redan börjat planera för nästa års insatser och funderar över en lösning på den fullständiga misär som många vittnar om.
– Totalt har jag siffran 908 ordningsförelägganden. 245 av dem handlar om högspelande störande musik från fordon vilket var ett prioområde då det är det som stör boende och gäster mest. 32 st ordningsförelägganden har skrivits där fordonstrafik är förbjuden  i bostadsområden, säger kommunpolischefen Kjell Bond till Carup.

Fakta Classic Car Week:

När: Vecka 30-31
Var: Rättvik i Dalarna. 
Antal fordon: Omkring 10 000 
Antal besökare: Hundratusentals personer.
Antal bötesföreläggande: 908 stycken
Ordningsföreläggande: 32 stycken
Direktförverkande av alkohol: 2900 stycken.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt