JUST NU: Bensinbolagens besked för helgen – trots prisras

Brentoljan störtdyker efter nya besked från Mellanöstern. Men vid svenska pumpar möts bilisterna på fredagen av ett helt annat besked.

Under fredagsmorgonen rasade priset på Brentolja med över fyra procent. På bara ett dygn föll oljepriset från omkring 94 dollar till strax över 86 dollar per fat. Bakom nedgången ligger nya uppgifter om att ett avtal mellan USA och Iran kan vara nära. Något som fått marknaden att snabbt skruva ned oron för störningar i den globala oljehandeln.

Normalt brukar stora rörelser på oljemarknaden följas noggrant av svenska bilister. När oljepriset stiger brukar det inte dröja länge innan det märks vid pumpen. Men den här gången händer något annat. Trots det kraftiga raset står de svenska riktpriserna helt stilla. Bensinen ligger kvar på 17,79 kronor litern och dieseln på 20,09 kronor – samma priser som gällde under torsdagen.

Brentoljan per fat är nere på den lägsta nivån sedan 17 april i år – men bränslepriserna står ändå stilla vid mackarna.

Det innebär att bensinbolagen inte genomfört någon sänkning alls, trots att den viktigaste referensoljan i Europa tappat flera dollar på bara några timmar. Förklaringen kan vara att sambandet mellan råolja och svenska pumppriser inte är lika direkt som många tror. Drivmedelsbolagen köper in produkter i förväg och priserna påverkas också av bland annat dollarkursen, lagernivåer och handeln med färdiga drivmedel på den europeiska marknaden.

Nu riktas blickarna mot nästa prisändring. Om Brentoljan ligger kvar kring dagens nivåer eller fortsätter nedåt blir det allt svårare att motivera oförändrade priser vid pumpen. Men inför helgen är beskedet tydligt. Trots ett av de största oljeprisrasen på länge får svenska bilister inte en enda öres lättnad de kommande tre dagarna. Samtidigt ska det nästa vecka klubbas igenom om bensinen blir tre kronor billigare i sommar.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt