Började som hjälp åt polisen Nu fyller Vägens Hjältar 30 år.
– Det är tyvärr generellt ett mycket tuffare klimat i trafiken idag, säger Micke Ekenberg som kört assistans bil i många år.
Vid mitten av 1990-talet blev trafiksituationen i de svenska storstäderna allt värre. En massiv ökning av antalet fordon och kaos vid rusningstrafik tärde på samhällets resurser. Vid den tiden räckte det med att folk ringde polisen bara en bil hade fått motorstopp vid vägkanten.
Då drog dåvarande Vägverket och Stockholm Stad igång ett projekt. Tanken var att man skulle starta en vägassistans som snabbt kunde lösa bekymmer längs vägarna. Då skulle trafiken flyta lättare och utryckningsfordon användas till det som de är tänkta för.
– Vi startade uppdraget med VägAssistans när vi såg att många situationer inte behövde lösas av polis eller ambulans men ändå snabbt behöver få hjälp för att förhindra stopp i trafiken, säger Stefan Lindgren avdelningschef för underhåll på Trafikverket i Stockholm.

Snabb framgång
Försöket slog snabbt väl ut. Det visade sig att Vägassistans gjorde makalös nytta för trafiken i storstäderna. Plötsligt flöt allt mycket lättare. De gula lastbilarna kunde snabbt rycka ut om en bil fått punktering eller om det har lossnat grejer från ett lastbilsflak.
– Vi är här och hjälper till för att få trafiken att rulla. När vi får en utryckning på en stillastående bil är vi ofta på plats på tio minuter. Om det är en mindre insats utan personskador eller bärgning har vi löst situationen inom 30 minuter, och bilen är borta från vägen, säger Micke Ekenberg.
Micke Ekenberg trivs med sitt arbete. Han har varit med under många och långa år. Samtidigt har han sett en stor attitydförändring bland bilisterna.
– Folk saktar inte alltid ner förbi en olycksplats. Tänk på varandra, ta det lugnt i trafiken! uppmanar Micke Ekenberg.
Exempel på vad VägAssistans bidrar med:
- Olyckor utan personskador löses ofta upp inom cirka 10 – 30 minuter
- Avgörande för framkomlighet i trafiken
- Kötider minskar
- Skyddar trafikanter och drabbade bilister, minskar risker kopplade till följdincidenter
- Avlastar polis, ambulans och brandkår
- Viktig för tunnelsäkerheten, med kort inställelsetid i vägtunnlarna
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















