Volkswagen kommer med supererbjudande på helt ny elbil. Modellen ID.3 Neo får ett nästan osannolikt leasingpris i Tyskland. För 1600 kr i månaden kan tyskarna köra sista skriket.
Det stormar rejält kring Volkswagen. 35 000 jobb försvinner och två fabriker läggs ner. Samtidigt dyker ett nästan osannolikt leasingerbjudande upp. Det handlar om den uppdaterade modellen ID.3 Neo. Bilen är rykande färsk, med världspremiär i mitten av april. Ändå går modellen redan nu att leasa i Tyskland för extremt låga 149 euro i månaden (1 600 kr), rapporterar Netzwelt. Bilen har en leasingfaktor på 0,44 vilket visar hur gärna VW vill bli av med dessa bilar.
Det extremt låga priset på 149 euro bygger på att den tyska miljöbonusen på 6 000 euro räknas in. För hushåll som inte är berättigade till bidrag landar månadskostnaden på runt 290 euro (ca 3 100 kr). Det är dock fortfarande billigare än de flesta konkurrenter i klassen just nu. I Sverige har VW inte gått ut med priserna på nya VW ID.3 Neo ännu.
Detta får man för 1600 kronor:
- Modell: VW ID.3 Neo (Trend-utrustning)
- Effekt: 170 hk (125 kW), bakhjulsdrift
- Batteri: 59 kWh (netto)
- Räckvidd: 426 km enligt WLTP
- Laddning: Upp till 120 kW DC

Nya ID.3 Neo har fått en vassare front med en genomgående LED-ljusramp och en rejält uppdaterad interiör med riktiga knappar. Modellen var tänkt att bli elbilarnas motsvarighet till succén Golf, men resan inleddes med mjukvarustrul och modellen blev inte riktigt den succé VW hoppats på.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















