Lucid Gravity hyllas i tester. Men bilen visar sig ha stora problem. Kunderna är arga. Och nu tvingas företaget be om ursäkt.
– Vi har hört återkopplingen och vi förstår er frustration, skriver vd Marc Winterhoff.
Lucid Gravity imponerade på journalister 2024. Med 72 mils räckvidd och 800 hk såg modellen ut att kunna bli en gigant på elbilsmarknaden. Men det visar sig att den hajpade elbilen har flera problem i mjukvaran. Och istället för hajp är ägarna arga. Bland annat rapporteras stora problem med att starta den dyra elbilen, och klimatanläggningen har problem att ge önskad värme. I samma veva är aktien på bottennivå och företaget förlorar hela 2,2 miljoner kronor per såld bil.
Nu är kunderna besvikna. De har betalat dyrt för sin lyxbil. Och problemen har gått så långt att företaget nu tvingas be om ursäkt, rapporterar Electric Vehicles. Vd Marc Winterhoff skickade i lördags ett mejl till kunder.
– Vi inser att vi inte har uppnått detta mål för våra Gravity-kunder, särskilt när det gäller mjukvara. Vi har hört återkopplingen och vi förstår er frustration, skrev vd Marc Winterhoff i mejlet.


Företaget sålde bara 4000 bilar förra kvartalet. Men nu har företaget skapat en särskild e-postadress. Där kan ägare direkt rapportera alla buggar och problem. Och dessutom väntar nya tider för att försöka vända skutan. Bolaget sparkade nyligen sin tidigare chefsingenjör Erich Bach efter ett nazistbråk. Uppmärksammade youtubern Engineering Explained gick nyligen ut och visade alla buggar i sin Lucid Air, ett klipp som fått över en miljon visningar på youtube.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















