Tankade vid Öresundsbron och fick motorhaveri på Autobahn. Analys av bränslet i tanken visar att det inte var ren diesel.
– Vi fick övernatta med barnen i bilen på en öde parkering i Tyskland, säger Celal Jilaz från Kumla.
Ännu en kund anklagar bensinkedja för sitt haveri efter att ha tankat diesel. Tidigare har vi på Carup berättar om Fanny Lundström i Kristinehamn. Hon tankade sin BMW en morgon. Kort därefter havererade motorn.
– Bilen lade av på E18 innan jag hann komma hem. Då fick jag ringa till bärgaren som körde bilen till verkstaden. Efter ett tag ringde mekanikern till mig och undrade vad jag hade i tanken, säger Fanny Lundström.
Detsamma hände Mathias Carlsson. Han jobbade i Sandviken och passade på att tanka. Bilen står fortfarande på Volvo. Det kommer att kosta oss 43 000 kronor att reparera den, bränslepump, spridare, givare med mera. Medan St1 vägrar erkänna sitt misstag. Men jag tänker driva den här saken så länge det bara går, säger Mathias Carlsson.


Båda har klagat hos bensinkedjan St1 som gett dem avslag. Att få rätt vid efter problem vid tankning tycks vara svårt om inte andra bilister drabbats vid samma tillfälle.
– Vi har följt våra tydliga rutiner som gäller vid ett reklamationsärende och det finns ingenting som tyder på att det funnits något avvikande i vår produkt. Vi har trots det genomfört en provtagning och kontrollerat leveranser som heller inte visat något avvikande. Detta sammantaget har lett till det beslut som vi fattat i just detta ärende, säger Faisal Ouahid på St1.
Nu har det dykt upp en drabbad som också har analyserat innehållet i tanken. Celal Jilaz råkade ut för samma problem i somras.
– Vi var på väg till Tyskland för att ha semester. Jag tankade sista gången innan Öresundsbron, det var sista stationen i Sverige. Sedan kunde vi komma ungefär 25 mil innan motorn bara dog, säger han.
Det var mitt i natten. Celal och hans familj stod längs Autobahn och kände sig uppgivna.
– Jag ringde till polisen som ordnade med bärgare. Den hjälpte oss till en verkstad. Vi fick sova i bilen den natten. Barnen blev rädda och trodde att bilen skulle explodera. Dagen efter sa den tyska gubben som var mekaniker att han trodde vi hade fått bensin i tanken, säger Celal Jilaz.
Semestern blev kvaddad. Familjen var tvungen att hitta ett annat transportmedel. Samtidigt måste de ta hem bilen till Sverige igen.
– Jag tog den till flera verkstäder. Det skulle kosta nästan 200 000 kronor att reparera motorn. Till slut hittade jag en verkstad som kunde byta ut alla tio spridare, säger Celan Jilaz.
Han ringde till bensinbolaget. Om det var fel på deras bränsle borde de stå för fiolerna.
– Jag hörde av mig till St1 som skulle skicka en blankett. Först verkade det som allt skulle lösa sig. Men sedan fick jag avslag.
Celan Jilaz blev upprörd. Samtidigt behövde han ha bevis för sin sak. Därför tog han bränsle från sin trasiga bil och skickade det på analys.
– Jag analyserade innehållet i tanken. Det visade sig innehålla bensin. Jag blev osäker på om jag hade tankat bensin. Då tog jag fram kvittot från tankningen och det stod verkligen diesel på det.
Celan Jilaz är bekymrad och ska vända sig till ARN. Han tittade på nätet om det fanns andra drabbade. Det var då han hittade Fanny Lundström som vi skrev om tidigare i höst.
– De hade tänkt byta bränslefiltret men tittade först i tanken. Där fanns någon mjölkaktig sörja. När jag själv tittade efter så såg det ut som att man blandat apelsinjuice och mjölk, en konstig sörja, den var inte genomskinlig, säger Fanny.
Det liknar på pricken vad som hände med Celans Audi. Nu tänker han driva det här vidare och hoppas att ingen annan ska drabbas.
– Jag tror att det finns många andra som drabbats. Men de har inte hört av sig. Istället får man reparera bilen och betala själv. Tänk själv de som tankat i Malmö, deras bilar går sönder i Danmark eller Tyskland, avslutar Celan Jilaz.
Vi har pratat med St1 om saken. Enligt dem har man analyserat innehållet på stationerna och inte hittat något avvikande. Enligt bensinbolaget har det blivit något fel som ligger utanför deras ansvarsområde.
– Säg till den här personen att vända sig till oss, säger Faisal Ouahid.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.