Otrolig amfibiebil med jetmotor säljs på auktion

Nu kan du köra jetmotor med vanligt B-körkort. Världens snabbaste amfibiebil säljs på auktion – sedan klassiskt museum tvingas lägga ner.

I snart 300 år har människan drömt om att bygga ett fordon som fungerar lika bra på vatten som på land. En av pionjärerna var den napolitanska uppfinnaren prins Raimondo di Sangro som i slutet av 1700-talet byggde en vagn som skulle fungera lika bra på slingriga bergsvägar  som på Medelhavets bölja.

Under den amerikanska pionjärepoken där människor färdades västerut med hopp om ett nytt liv konstruerades Costenogavagnen som skulle fungera lätt för att korsa floder och vattendrag. Ända in i vår tid har den här ingenjörsdrömmen levt vidare. Många har försökt och de flesta har misslyckats. Nu säljs den kanske häftigaste av alla amfibiefordon genom alla tider.

Sjölejonet påstås vara den snabbaste som någonsin byggts. Det är en bil med en Mazda RX-3 motor från 1974 som kan köra 200 knyck på land. Sedan kan den rulla ner i vattnet och på ett kort ögonblick förvandlas till en racerbåt med en Berkeley jetmotor som klarar 96 kilometer i timmen

Uppfinnaren bakom den här skapelsen är den smått galna Harvardprofessorn Marc Witt. Till vardags undervisar han i industriell design. Men ofta genom karriären har han kastat sig själv in i projekt på gränslandet till science-fiction.

Han började bygga Sjölejonet 2006. Marc göt en monocoque-kaross i aluminium efter flygplansmodell för att ge de bästa flytegenskaperna. Han skalade bort allt onödigt och satsade helhjärtat på att bygga den snabbaste amfibiebilen som någonsin funnits.

Till skillnad från andra amfibiebilar som Gibbs Aquada eller Hydra Spyde, var Marc Witt endast intresserad av fart. Därför har han skalat bort allt onödigt och byggt en cockpit för en enda förare.

Där finns ett styrspak i mitten precis som på jaktplan. Sedan finns en ratt när man väl kommer upp på land. Den här bilen har ännu inte slagit något officiellt rekord. Men experter säger att den har all potential att klara det med rätt teknisk uppbackning.

Den har fram till nu ägts av Klairmont Collections Museum i Chicago. Men i augusti meddelade museiledningen att man stänger hela rasket och säljer ut sina samlingar. Sjölejonet är en av många spännande artefakter som nu går på auktion. Priset sägs ligga omkring 2,5 miljoner kronor för en chans att bli historisk i Guinness rekordbok.

Foton: Mecum

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt