Mannens bil blev stulen. Några veckor senare köpte han tillbaka sin bil av tjuven. En extremt svår situation.
En extremt komplicerad situation kring bilstölder har uppstått. Euan fick sin Honda Civic Type R från 2016 stulen från sin uppfart. Polisen skickade ingen till platsen. Därför var Euan själv var tvungen att samla bevis, bland annat genom att titta på sina grannars övervakningskameror. Men han hittade inte tillräckligt med bevis.
Efter några veckor började Euan leta efter en ersättningsbil. Försäkringsbolaget hade erbjudit ett ersättningsbelopp, även om pengarna inte hade betalats ut än. Men Euan hittade en Honda Civic som nästan exakt matchade hans gamla bil. Till och med samma eftermarknadsdelar, som ett avgassystem från märket Remus. Och även om försäkringspengarna ännu inte hade betalats ut, bestämde han sig för att köpa bilen. Euan hade alltså hittat en ersättare.
Men när Euan började titta närmare på bilen började bitarna falla på plats. Repor på samma ställen. Campingutrustning kvar i bilen. Gamla adresser i bilens GPS. Enda skillnaden var att bilen nu hade nya registreringsnummer och dokument. Euan hade köpt tillbaka sin egen stulna bil, utan att veta om det.
Händelsen visar på ett växande problem i Storbritannien med så kallade “clone cars”. Varje år stjäls tiotusentals bilar, och många används i avancerade bedrägerier där stulna bilar får nya identiteter och säljs vidare som om de vore lagliga. Euan fick samarbeta med experter för att återställa bilens ursprungliga identitet. Det innebar bland annat att chassinummer ändrades i varje elektronsik modul och att registreringsskyltarna återställdes. Efter flera månader av tekniska och juridiska hinder kunde han äntligen ta tillbaka sin bil.
Bedrägeriet har också väckt frågor om hur bilhandlare och polis hanterar stulna bilar, och hur organiserad brottslighet kan utnyttja systemet. Euan själv beskriver situationen som en mardröm, men är lättad över att hans drömbil återigen är i hans ägo.
LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.