De har varit rivaler i årtionden. Tävlat om samma kunder. Men nu händer något oväntat – BMW och Mercedes planerar att dela teknik.
I slutet av 1950-talet hade BMW en tuff period. Företaget gick dåligt, och det fanns faktiskt planer på att sälja hela bolaget till ärkerivalen Mercedes-Benz. Om det hade hänt hade BMW som eget märke helt försvunnit, och deras bilar hade blivit en del av Mercedes sortiment. Men den tyske industrimannen Herbert Quandt valde att gå in och stötta BMW.
Han investerade pengar och hjälpte till att omstrukturera BMW. Tack vare det kunde BMW fortsätta som ett självständigt märke, och bli en av de absolut största konkurrenterna till Mercedes i dag. Men nu verkar det faktiskt som att Mercedes och BMW återigen planerar att jobba ihop. Och den här gången är det något som kunderna skulle märka av rejält.

Mercedes egna fyrcylindriga motor kan snart vara historia – och ersättas av motorer från BMW. Enligt uppgifter till Autocar är det främst BMW:s 2,0-liters B48-motor som är i fokus. Motorn driver redan många BMW- och MINI-modeller. Och snart kan de hamna under huven på flera Mercedes-modeller, som CLA, GLA, GLB, C- och E-klass, GLC och till och med den kommande lilla G-klassen.
Enligt flera källor handlar det för Mercedes om en strategisk lösning för att minska utvecklingskostnaderna. Märket har nyligen lanserat en egen 1,5-liters fyrcylindrig motor (M252), byggd i Kina. Den används redan i den mildhybrida versionen av nya CLA. Problemet är bara att den här motorn inte fungerar i en laddhybrid eller EREV. Men det gör BMW:s B48 – en 2,0-liters fyrcylindrig turbomotor. Den är dessutom flexibel nog att kunna monteras både på längden och på tvären – till skillnad från Mercedes egna motor.

Samtalen mellan rivalerna ska redan vara långt gångna, enligt info från insidan till Autocar. Ett officiellt besked väntas före årets slut. Kanske får BMW i gengäld låna lite teknik från Mercedes, som de kan använda till sin planerade konkurrent till G-klassen? Tiden får utvisa. Men om förhandlingarna går i lås, kan vi förvänta oss att se BMW-motorer i vissa Mercedes-modeller redan 2027.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.