20-åring körde i 220 km/h: ”Tappade hjärnan”

Polisen ville stoppa bilen för en rutinkontroll. Men föraren ville annat och drog iväg i 220 km/h. Jakten gick genom områden där hastigheten var begränsad till 30 km/h innan den fick ett slut.

Polisen hade först för avsikt att stoppa bilen vid en vanlig trafikkontroll. I stället såg patrullen hur föraren tryckte gasen i botten och stack iväg i över 200 km/h. Det var början på en polisjakt som skulle sluta abrupt. Färden fortsatte rakt genom områden där hastighetsgränsen bara är 30 km/h och riskerna ökade snabbt både för honom själv och för omgivningen.

Som mest körde bilen i 220 km/h, skriver Gefle Dagblad. Jakten fick dock ett abrupt slut när den flyende bilen körde av vägen och hamnade i diket. När polisen kom fram satt en 20-åring bakom ratten. De uppfattade honom som påverkad, vilket senare skulle bekräftas i utredningen. Dessutom saknade 20-åringen körkort.

Bilen körde ner i diket och halvvägs in i en gran. Foton: Polisens förundersökningsprotokoll

Händelsen inträffade i oktober och mannen åtalas nu för grovt rattfylleri, grov olovlig körning och ringa narkotikabrott. I förhör försökte han förklara varför han valde att fly.
– Jag blev stressad när jag såg er. Jag tappade hjärnan.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt